dcraw 8.82 - en to sv translation catalogue (106 entries)

en: %s: Out of memory in %s
sv: %s: Slut på minne i %s

en: Unexpected end of file
sv: Oväntat filslut

en: Corrupt data near 0x%llx
sv: Förvanskade data vid 0x%llx

en: %s: decoder table overflow
sv: %s: avkodningstabell överskriden

en: Phase One correction...
sv: Korrigerar för Phase One...

en: %s: incorrect JPEG dimensions
sv: %s: felaktiga JPEG-dimensioner

en: %s: "%s" matrix not found!
sv: %s: hittar ej "%s"-matris!

en: Foveon interpolation...
sv: Foveon-interpolation...

en: %s: Invalid white balance "%s"
sv: %s: "%s" är inte en tillåten vitbalans

en: Fixed dead pixels at:
sv: Reparerade döda bildpunkter vid:

en: %s is not a valid PGM file!
sv: %s är inte en tillåten PGM-fil!

en: %s has the wrong dimensions!
sv: %s har fel dimensioner!

en: Wavelet denoising...
sv: Brusreducering med vågelement...

en: %s: Cannot use camera white balance.
sv: %s: Kan inte använda kamerans vitbalans.

en: Scaling with darkness %d, saturation %d, and
    multipliers
sv: Skalar med mörkhet %d, mättnad %d, och
    multiplikatorer

en: Correcting chromatic aberration...
sv: Korrigerar kromatisk avvikelse...

en: Bilinear interpolation...
sv: Bilinjär interpolation...

en: VNG interpolation...
sv: VNG-interpolation...

en: PPG interpolation...
sv: PPG-interpolation...

en: AHD interpolation...
sv: AHD-interpolation...

en: Median filter pass %d...
sv: Medianfilter, varv %d...

en: Blending highlights...
sv: Blandar högdagrar...

en: Rebuilding highlights...
sv: Återskapar högdagrar...

en: Reading metadata from %s ...
sv: Läser metadata från %s ...

en: Failed to read metadata from %s
sv: Kunde inte läsa metadata från %s

en: %s: You must link dcraw with libjpeg!!
sv: %s: Du måste länka dcraw med libjpeg!!

en: %s has no embedded profile.
sv: %s har ingen inbäddad profil.

en: Cannot open file %s!
sv: Kan inte öppna filen %s!

en: Applying color profile...
sv: Applicerar färgprofil...

en: Building histograms...
sv: Bygger histogram...

en: Converting to %s colorspace...
sv: Konverterar till färgrymd %s...

en: Rotating image 45 degrees...
sv: Roterar bilden 45°...

en: Stretching the image...
sv: Sträcker ut bilden...

en: 
    Raw photo decoder "dcraw" v%s
sv: 
    Råfotoavkodare "dcraw" v%s

en: 
    by Dave Coffin, dcoffin a cybercom o net
sv: 
    av Dave Coffin, dcoffin a cybercom o net

en: 
    Usage:  %s [OPTION]... [FILE]...
sv: 
    Användning:  %s [FLAGGA]... [FIL]...

en: -v        Print verbose messages
sv: -v        Skriv utförliga meddelanden

en: -c        Write image data to standard output
sv: -c        Skriv bilddata till standardutenhet

en: -e        Extract embedded thumbnail image
sv: -e        Extrahera inbäddad miniatyrbild

en: -i        Identify files without decoding them
sv: -i        Identifiera filer utan att avkoda dem

en: -i -v     Identify files and show metadata
sv: -i -v     Identifiera filer och visa metadata

en: -z        Change file dates to camera timestamp
sv: -z        Ändra fildatum till kamerans tidsstämpel

en: -w        Use camera white balance, if possible
sv: -w        Använd kamerans vitbalans om möjligt

en: -a        Average the whole image for white balance
sv: -a        Vitbalans genom medelvärdesbildning av hela bilden

en: -A <x y w h> Average a grey box for white balance
sv: -A <x y ∆x ∆y> Vitbalans genom medelvärdesbildning av en grå ruta

en: -r <r g b g> Set custom white balance
sv: -r <r g b g> Justera vitbalans manuellt

en: +M/-M     Use/don't use an embedded color matrix
sv: +M/-M     Använd/använd inte en inbäddad färgmatris

en: -C <r b>  Correct chromatic aberration
sv: -C <r b>  Korrigera kromatisk avvikelse

en: -P <file> Fix the dead pixels listed in this file
sv: -P <fil>  Reparera döda bildpunkter listade i denna fil

en: -K <file> Subtract dark frame (16-bit raw PGM)
sv: -K <fil>  Subtrahera mörkerbild (16-bits rå PGM)

en: -k <num>  Set the darkness level
sv: -k <num>  Välj mörkernivå

en: -S <num>  Set the saturation level
sv: -S <num>  Välj mättnadsnivån

en: -n <num>  Set threshold for wavelet denoising
sv: -n <num>  Välj tröskelvärde för krusningseliminering

en: -H [0-9]  Highlight mode (0=clip, 1=unclip, 2=blend, 3+=rebuild)
sv: -H [0-9]  Hantera högdagrar (0=beskär, 1=beskär ej, 2=blanda, 3+=återskapa)

en: -t [0-7]  Flip image (0=none, 3=180, 5=90CCW, 6=90CW)
sv: -t [0-7]  Vrid bilden (0=inget, 3=180°, 5=90° moturs, 6=90° medurs)

en: -o [0-5]  Output colorspace (raw,sRGB,Adobe,Wide,ProPhoto,XYZ)
sv: -o [0-5]  Färgrymd för utdata (raw,sRGB,Adobe,Wide,ProPhoto,XYZ)

en: -o <file> Apply output ICC profile from file
sv: -o <fil>  Applicera ICC-profil från fil på utdata

en: -p <file> Apply camera ICC profile from file or "embed"
sv: -p <fil>  Applicera kamerans ICC-profil från fil eller "embed"

en: -d        Document mode (no color, no interpolation)
sv: -d        Dokumentläge (ingen färg eller interpolation)

en: -D        Document mode without scaling (totally raw)
sv: -D        Dokumentläge utan skalning (helt rå)

en: -j        Don't stretch or rotate raw pixels
sv: -j        Varken sträck eller rotera rådata

en: -W        Don't automatically brighten the image
sv: -W        Gör inte bilden ljusare automatiskt

en: -b <num>  Adjust brightness (default = 1.0)
sv: -b <num>  Justera ljusnivå (standard = 1.0)

en: -q [0-3]  Set the interpolation quality
sv: -q [0-3]  Välj interpolationskvalitet

en: -h        Half-size color image (twice as fast as "-q 0")
sv: -h        Halvstorleksfärgbild (dubbelt så snabbt som "-q 0")

en: -f        Interpolate RGGB as four colors
sv: -f        Interpolera RGGB till fyra färger

en: -m <num>  Apply a 3x3 median filter to R-G and B-G
sv: -m <num>  Applicera ett 3×3-medianfilter på R-G och B-G

en: -s [0..N-1] Select one raw image or "all" from each file
sv: -s [0..N-1] Välj en råbild eller "all" från varje fil

en: -4        Write 16-bit linear instead of 8-bit with gamma
sv: -4        Skriv 16-bit linjärt istället för 8-bit med gamma

en: -T        Write TIFF instead of PPM
sv: -T        Skriv TIFF istället för PPM

en: Non-numeric argument to "-%c"
sv: Ickenumeriska argument till "-%c"

en: Unknown option "-%c".
sv: Okänd flagga "-%c".

en: No files to process.
sv: Inga filer att behandla.

en: Will not write an image to the terminal!
sv: Kommer inte att skriva en bild till terminalen!

en: %s has no timestamp.
sv: %s har ingen tidsstämpel.

en: %s time set to %d.
sv: %s-tid ställd till %d.

en: %s has no thumbnail.
sv: %s har ingen miniatyrbild.

en: 
    Filename: %s
sv: 
    Filnamn: %s

en: Timestamp: %s
sv: Tidsstämpel: %s

en: Camera: %s %s
sv: Kamera: %s %s

en: Owner: %s
sv: Ägare: %s

en: DNG Version:
sv: DNG-version:

en: ISO speed: %d
sv: ISO-hastighet: %d

en: Shutter:
sv: Slutare:

en: %0.1f sec
sv: %0.1f sek

en: Aperture: f/%0.1f
sv: Bländare: f/%0.1f

en: Focal length: %0.1f mm
sv: Brännvidd: %0.1f mm

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: Embedded ICC profile: %s
sv: Inbäddad ICC-profil: %s

en: Number of raw images: %d
sv: Antal råbilder: %d

en: Pixel Aspect Ratio: %0.6f
sv: Bredd/höjd-förhållande: %0.6f

en: Thumb size:  %4d x %d
sv: Miniatyrstorlek: %4d x %d

en: Full size:   %4d x %d
sv: Full storlek:    %4d x %d

en: Cannot decode file %s
sv: Kan inte avkoda filen %s

en: Image size:  %4d x %d
sv: Bildstorlek:     %4d x %d

en: Output size: %4d x %d
sv: Storlek, utdata: %4d x %d

en: Raw colors: %d
sv: Råfärger: %d

en: 
    Filter pattern:
sv: 
    Filtermönster:

en: 
    Daylight multipliers:
sv: 
    Dagsljusmultiplikator:

en: 
    Camera multipliers:
sv: 
    Kameramultiplikator:

en: %s is a %s %s image.
sv: %s är en %s %s-bild.

en: Loading %s %s image from %s ...
sv: Laddar %s %s-bild från %s ...

en: %s: "-s %d" requests a nonexistent image!
sv: %s: "-s %d" försöker öppna en icke existerande bild!

en: standard output
sv: standardutmatning

en: Writing data to %s ...
sv: Skriver data till %s ...
